About
o mnie
Aneta Lastik
Aneta Łastik– piosenkarka, pedagog i autorka trzech doskonałych i zaskakujących książek „Poznaj swój głos… twoje najważniejsze narzędzie pracy”, „Wewnętrzne dziecko” i „Wewnętrzne dziecko w związku” – Wydawnictwo Studio Emka. Znana jest w wielu krajach z niepowtarzalnych interpretacji ballad Bułata Okudżawy, a także innych twórców rosyjskich. Jej winylowa kultowa płyta „Ballady Bułata Okudżawy” i jej CD wersja do dziś są poszukiwane.
Aneta Łastik wypracowała własny sposób pracy nad głosem pozwalający uczniowi odkrywać i uwalniać ukryte emocje, które blokują głos, a także nauczyć się jak dawać wewnętrznemu dziecku głos.
Od 42 lat mieszka i uczy w Paryżu.
Od wielu lat jej pasją jest praca indywidualna z osobami, które chcą nauczyć nowych zachowań swoje „wewnętrzne dziecko”. Jej sposób pracy polega na odkrywaniu ukrytych emocji, które blokują głos.
Bio
Biografia
Aneta Łastik – z wykształcenia i zamiłowania pedagog i piosenkarka. Znana w wielu krajach z niepowtarzalnych interpretacji ballad Bułata Okudżawy oraz innych twórców rosyjskich takich jak Mariny Cwietajewej, Włodzimierza Wysockiego czy Michaiła Lermontowa. Wydała kilka płyt, głównie z utworami rosyjskimi, ale także z piosenkami polskimi, angielskimi i francuskimi. Uczyła w szkole podstawowej, w ognisku muzycznym, Studiach Piosenki albo indywidualnie. We Francji prowadziła mały teatrzyk, w którym jej wychowankowie wystawiali sztuki takie jak Księżniczka Bluetka Macieja Wojtyszko, Witolda Gombrowicza Krajkowski, Opowieści mojej matki Mariny Cwietajewej i inne. Sama również reżyserowała niektóre spektakle. Wypracowała własny system pracy nad głosem, o którym pisze w swoich dwóch książkach: „Poznaj swój głos… twoje najważniejsze narzędzie pracy” oraz „Wewnętrzne dziecko”. Od wielu lat jej pasją jest praca indywidualna z osobami, które chcą nauczyć nowych zachowań swoje „wewnętrzne dziecko”. Jej sposób pracy polega na odkrywaniu ukrytych emocji, które blokują głos. Sama Artystka mówi: „jeżeli masz problemy z głosem to znaczy, że masz problemy ze sobą, ze swoją tożsamością”. Jest propagatorką zdrowego, ekologicznego odżywiania, a zwłaszcza diety antyrakowej.
Aneta Łastik, wspaniała, wyjątkowa piosenkarka, znana jako jedna z najlepszych wykonawczyń ballad Bułata Okudżawy, a dla wielu z nas, po prostu – najlepsza. Jej najnowsza płyta z piosenkami Okudżawy, Wysockiego i kilku innych autorów rosyjskich, utworami wybranymi ze smakiem i sercem – to dla słuchacza prezent szczególnie cenny.Jakże inna jest przecież ta płyta od poprzednich. W jej nagraniu towarzyszył Anecie jeden z niekwestionowanych królów polskiego jazzu, jej przyjaciel i współtwórca wielu innych zaśpiewanych przez nią utworów – Andrzej Jagodziński. Rezultat ich pracy jest tym razem nadzwyczajny. Płyta ta, jest czymś o wiele więcej, aniżeli tylko zwykłym nagraniem głosu, któremu akompaniuje akordeon z fortepianem – uderza w niej bowiem wyrazisty, pełen skupienia i głębi dialog, jaki toczy się między muzykiem i artystką, więcej – między dwoma przyjaciółmi, by nie rzec wspólnikami. Z jednej strony – piękny, wibrujący uczuciami głos Anety, który opowiada nam różne ludzkie historie, często jakby przez nią sama przeżyte, jakby opowiedziane z chęci podzielenia się czymś intymnym. I z drugiej – akordeon, partner jakże uważny i czuły, raz smutny, to znów radosny, reagujący na każdy odcień Anety głosu i każdą cząstkę śpiewanej przez nią piosenki. Dźwięk fortepianu ilustruje, często pogłębia, czy wręcz dramatyzuje ten dialog. I nagle, w tych znanych, tyle już razy śpiewanych piosenkach i balladach, otwiera się nowa głębia, niczym jakiś nowy, nieoczekiwany świat, jakże już daleki od tego, co zwykliśmy określać mianem tradycyjnych « rosyjskich pieśni ». Tak oto wykonanie utworu staje się jego tworzeniem.
Tania Rakhmanova (tł. Mariusz Tukaj)
Hire Me
Contact
Krystyna Kurczab-Redlich przygotowując wspólny z Anetą Łastik program o Okudżawie dla TokFm, znalazła na rosyjskich stronach Internetowych wypowiedzi o jej pierwszej płycie „Ballady Bułata OKudżawy”, tł.Krystyna Kurczab-Redlich
Powiem wprost: spodobało się tak, że aż ciarki czułem na plecach. Aneta Łastik nie tylko rozumie i czuje, co śpiewa, ale w wykonaniu słyszy się drugi i trzeci plan- ona mówi o sobie, o Polsce. To przesuniecie kontekstu przejmująco oczarowuje: Pieśni OKudżawy to lakmusowy papier dla wykonawców. Prawdziwe zwierciadło. Andrei Anpiłow
Wysłuchawszy jak Grebienszczikow śpiewa Okudżawę, wczoraj przypadkiem napotkałam w sieci najpiękniejsze chyba z możliwych wykonań. O polskiej pieśniarce Anecie Łastik przeczytałam w artykule Andreja Anpiłowa, a potem usłyszałam jej głos. A wczoraj znalazłam „minione nie wróci” z takim zrozumieniem, czystością i jasnością, jakby te pieśni odrywając się od autora otrzymały przywilej nowego, pozagrobowego istnienia. Kilkakrotnie puszczałam tę melodię – taj bardzo mi się spodobało. Kładzie się na duszę jak śnieg na pola. Nie przypadkiem Okudżawa tak lubił Polskę.